Úvod » Fotovoltaika » GreenBonO a Wattroutery » GreenBonO kompletní set pro Ostrovní měniče - 1F
Tento kompletní set obsahuje vše potřebné pro zapojení viz níže:
- 1x GBO-Aku - vytěžovač
- 1x SSR Relé RM1B48D50 s chladičem
- 1x DCSG senzor DC napětí s galvanickým oddělením 30-60V
- 1x Šňůra USB/RS232 - komunikační kabel k nastavování
- 1x DCI 50A senzor DC proudu 50A - instaluje se na plusový pol k baterii
V tomto případě je potřeba navolit v hybridním měniči vhodný režim, garantující zamezení dodávky elektřiny do sítě. Měnič toho dosahuje tak, že se zřekne výroby v režimu MPPT a vyrábí pouze tolik, kolik právě vyžaduje objekt. Obvykle je pak nějaký čas po ránu plně vytížen, protože nabíjí baterii, ale po nabití baterie již pokrývá pouze okamžitou spotřebu objektu a v podstatě se již jen tak poflakuje.
Pracovní režim "GreenBonO-Aku" - Vytěžovač namísto wattrouteru
GreenBonO v klasickém režimu "wattrouteru" (=směrovače elektřiny) použít nelze (nejsou přetoky do sítě), je nutný naprosto odlišný algoritmus ("vytěžovač"). Potřebujeme donutit lenošící měnič, aby zase těžil z panelů plný výkon a zároveň ponechal baterii v nabitém stavu. GreenBonO proto vyčká až do nabití baterie, a pak navyšuje přidanou spotřebu tak dlouho, dokud baterie drží jmenovité napětí a nulový proud.
V jednofázové verzi provádí GreenBonO měření i regulaci spotřeby pouze v jedné fázi.
Nutnou podmínkou je, aby právě na této fázi bylo připojeno vše, co regulaci ovlivňuje; výstup z FVE, napájení regulátoru GreenBonO, všechny spotřebiče určené k účelné spotřebě a konečně i všechny náhodně připojované spotřebiče v domácnosti, má-li být jejich odběr zohledněn při regulaci. S ohledem na efektivitu regulace je proto ideálním řešením přepojit na tuto fázi všechny jednofázové jističe v hlavním rozvaděči domácnosti. Pokud by po takové úpravě hrozilo přetížení hlavního jističe, lze určitě vytipovat silné spotřebiče obvykle používané mimo dobu sluneční aktivity (moc elektřiny se tím na nich neušetří; např. vysoušeč vlasů) a příslušné jističe ponechat na jiné fázi.Výhody:
- jednoduché zapojení, obvykle s využitím vestavěného proudového transformátoru
- jediným nutným externím přístrojem je jedno SSR
Nevýhody:
- úspory se netýkají proudu v ostatních fázích (což je u elektroměrů účtujících každou fázi samostatně již beztak nemožné); do jisté míry lze tento nedostatek řešit v domovním rozvaděči přepojením vybraných okruhů na měřenou fázi.
- k řízení účelné spotřeby nelze použít spotřebiče napájené z více fází
Senzor stejnosměrného napětí DCSG je určen k monitorování napětí baterie hybridního měniče, jako příslušenství k regulátoru GreenBonO, pokud GreenBonO slouží k optimálnímu vytěžování hybridní nebo ostrovní elektrárny.
Snímač pracuje na principu multivibrátoru řízeného napětím s galvanickým oddělením vf transformátorkem. Měřená baterie slouží zároveň k napájení snímače. Přenosová charakteristika není lineární, ale je spojitě rostoucí, což je pro účely regulace postačující. Pouze je nutné zkalibrovat měření napětí přesně na hodnotu plně nabité baterie.
Na primární straně:
Na sekundární straně:
Primární napětí | 30V nebo 60V (podle připojené svorky) |
Sekundární napětí | 0 ... 5V DC |
Odpor primárního obvodu | na rozsahu 60V: 62 kOhm (proud 0,97mA při napětí 60V) na rozsahu 30V: 15 kOhm |
elektrická pevnost galv.oddělení | 4kV~ |
Rozměry: | 95 x 18 x 57 mm (jako 1f.jistič) |
Je jednoduché. Dvě svorky primární strany se připojí k měřené baterii, dvě svorky sekundární strany k regulátoru.
Kladné výstupní napětí ze snímače se připojuje do příslušného analogového vstupu AI.
Výstupní napětí snímače musí být během regulace v nejvyšším kvadrantu rozsahu, tj. mezi 3,75 a 5V (768...1023 digitů A/D převodníku; jinak se regulace nerozběhne). Proto má převodník samostatné vstupy pro 30V a 60V.
Senzor stejnosměrného proudu DCI50A je určen k monitorování proudu mezi baterií a hybridním měničem, jako příslušenství k regulátoru GreenBonO, pokud GreenBonO slouží k optimálnímu vytěžování hybridní nebo ostrovní elektrárny.
Pozn:
Tento senzor je alternativou k dříve používanému snímači AMPLOC50A (má obdobné elektrické parametry). K jeho vývoji a výrobě vedly dva závažné důvody: obtížná dostupnost snímačů AMPLOC na českém trhu a malý průměr jejich průvlaku.
Snímač pracuje na principu Hallova jevu. Vodič protékaný měřeným proudem je provlečen feritovým prstencem. Proud vyvolá ve feritovém jádru magnetický tok, který je snímán Hallovou sondou a následně upraven na elektrické napětí. Senzor je napájen napětím 5V DC (Vcc). Jeho výstup je v klidu na poloviční hodnotě (Vcc/2), podle směru magnetického toku se od klidové hodnoty odchyluje kladným či záporným směrem a může nabývat hodnot v celém rozsahu od 0 do +5V. Může měřit jak DC, tak AC proudy. Protože však narozdíl od měřících transformátorů vyžaduje zdroj napájení, je pro měření AC proudů nepraktický.
Snímač obsahuje 3 svorky:
je patrná z fotografie. Je-li svorkovnice dole a provlékáme-li "plusový" vodič, pak baterie je nalevo od snímače a měnič napravo.
Napájecí napětí | 4,75÷5,25V= |
Odběr ze zdroje 5V | <10mA |
Rozsah měřeného proudu | -50A ÷ +50A |
Vnitřní průměr feritového prstence | 20 mm |
Rozměry: | 83 x 23 x 42 mm |
Nejprodávanější